درباره مددکاری اجتماعی و آسیب ها و مسائل روز اجتماعی

 

مقدمه

 

 

تقریباً روزی نیست كه در روزنامه ها نخوانیم كه پیشرفت دانش پزشكی و گسترش بهداشت، سقف امید به زندگی را در بسیاری از جوامع افزایش داده است.دانش بشر درباره ماهیت غذاها، مصرف غذاهای كم گوشت و كم چربی همراه با فعالیت های بدنی مناسب از جمله دلایل زیاد شدن طول عمر قلمداد می شود.

اخباری از این دست به خودی خود مسرت بخش هستند، اما در برابر آمار و ارقام دیگری كه در سطح جامعه انتشار می یابند، یا كمرنگ می شوند و یا به كلی رنگ می بازند، برخی آمارها از افزوده شدن بر تعداد نوجوانان و جوانانی حكایت دارد كه با روی آوردن به دخانیات و مواد مخدر زندگی كوتاه و بی فردایی را برای خویش رقم می زنند. مثلاً مطابق با مطالب مندرج در همشهری ۲۴ اسفند صفحۀ ۸۱ ، ۳۰ نوع از شیوع استفاد از دخانیات در شهر تهران در بین رده های سنی ۱۵ تا ۲۴ سال، در فاصله سال های ۱۳۷۸-۱۳۷۰ با رشدی ۷ درصدی مواجه شده است. آمارهای دیگر نشان می دهند كه مصرف مواد اعتیادآور و روان گردان ها نیز رو به افزایش گذاشته است. واژه روان گردان از این رو به كار گرفته می شود كه چنین موادی در صورت مصرف در سیستم طبیعی بدن مداخله می كنند، بر ذهن اثر می گذارند، خلق و خوی فرد را دگرگون می سازند و نحوه احساس و ادراك و رفتار انسان را تغییر می دهند. مثلاً فردی كه غالباً تحت تأثیر مواد مخدر است ممكن است احساس دوستی و عشق در او جای خود را به تنفر، سوءظن و حسادت بدهد و حتی به قتل منجر شود.اعتیاد به بلای خانمانسوز شهرت دارد. چنانچه پا بگیرد، باعث فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، مشكلات اجتماعی و خانوادگی شده و در صورت تشدید، در نتیجه عدم وجود بستر مناسب برای رشد عاطفی شخص، باعث افت شخصیتی و نزول مرتبه و شأن انسانی خواهد شد. بنابر این و با توجه به عواقب وخیم و بیشمار اعتیاد، این پرسش مطرح می شود كه كدام پارامترهای قدرتمندی به لحاظ فردی و اجتماعی در كار هستند تا نوجوانان و جوانان در چنین سطح وسیعی گرفتار آن شوند.  ( عبدی،1382 : 135 )

بدیهی است كه همه ما خواهان جامعه سالم و بدور از آسیب های اجتماعی هستیم، معذلك آرزوهای ما به تنهایی قادر به پیشگیری و رفع خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر نیست. آشفتگی موجود در فضای اجتماعی در توضیح علل رشد مسأله اعتیاد تا آنجا پیش رفته است كه نه تنها خانواده های درگیر خود را سرزنش می كنند و به دنبال راه چاره هستند، بلكه صاحبنظران و كارشناسان نیز از وضعیت فعلی در حیرتند و نگران آینده.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد 1390ساعت 14:33  توسط مهناز کرمانیان   | 

تعریف تعدادی از مواد مخدر موجود در کشور

شیره سوخته : پس از مصرف تریاک ، ماده ای قهوه ای سوخته و براق به دست می آید که به آن شیره سوخته می گویند . ( ستاد مبارزه با مواد مخدر ، 1386 : 8 )

هروئین : نام شیمیائی آن " دی استیل – مورفین " است و با عمل تقطیر از مرفین استخراج می شود و 10 برابر از مرفین قوی تر است . هروئین به رنگ سفید و نرم و یا کرم وقهوه ای روشن است . هروئین بو ندارد ولی تلخ مزه است . ( ستاد مبارزه با مواد مخدر ، 1386 : 10)

ال اس دی : نخستین داروئی است که در گروه توهم زاها قرار گرفت . مادّۀ بلوری روشن یا سفید و بی بو است . مزه ای نسبتاً تند دارد و غالباً از آن به عنوان اسید نام برده می شود . معمولاً به شکل قرص ، بسته و گاهاً شکل های مایع فروخته می شود . ( آبادینسکی ، 1384 : 181 )

کراک : این ماده از نظر مصرف کنندگان غذای آماده داروهای محرک است . انواع مختلف کراک ممکن است حاوی ترکیبی از باقیمانده های کوکائین خالص مانند کافئین غلیظ شده و یا آمفتامین های مختلف باشد . به نسبت دیگر مواد مخدر مدت زمان کمتری طول می کشد تا اثراتش ظاهر شود . ( آبادینسکی ، 1384 : 152 )

کریستال : این ماده همان هروئین است که به شکل خالص تر و بلوری درآمده و قدرت اعتیاد آوری آن فوق العاده بالا است . این ماده علائم مصرف هروئین را ایجاد می کند اما با شدت بیشتر . مصرف این ماده حرکات قلب را کند نموده تا جائی که به مرگ فرد مصرف کننده منجر می شود . ( ستاد مبارزه با مواد مخدر ، 1386 : 12 )

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد 1390ساعت 14:33  توسط مهناز کرمانیان   | 

تعریف اعتیاد

تعریف نظری اعتیاد [1] : در لغت به معنای عادت کردن و یا خوی کردن به چیزی است . ( دهخدا ، 1338 : 2949 )

در تعریفی دیگر می توان اعتیاد را اینگونه معرفی کرد : وابستگی جسمانی به ماده ی مخدر[2] را اعتیاد می نامند .( ستوده ، 1386 : 158 )

 

تعریف معتاد

تعریف نظری : معتاد کسی است که از راه های گوناگون نظیر خوردن ، کشیدن ، تزریق و استنشاق ، یک یاچند مادۀ مخدر را با هم و به صورت مداوم مصرف می کند و در صورت قطع آن ، با مسائل جسمانی ، رفتاری و یا هر دو مواجه می شوند . ( آقابخشی ، 1379 : 9 )

 

مواد مخدر

تعریف نظری: شاممل ترکیباتی است که موجب تغییر در کارکرد مغز به صورت ایجاد حالات هیجانی ، رفتارهای نا بهنجار ، عصبانیت یا اختلال در قضاوت و شعور فرد می شود . ( محبوبی منش ، 1382 : 70 )

 

چه عواملى يك فرد را معتاد مي كند؟

 

هيچ عاملي به تنهايي باعث نمي شود فرد به اعتياد روي آورد. به طوركلي ساختار زيستى محيطي (مثل جنسيت، نژاد، دوره تكامل)، و محيط (مثل شرايط خانه، مدرسه، يا محله بر اعتياد فرد تاثير مي گذارد.

 

 

مثال هايى از عوامل خطر و محافظ

 

رفتار تهاجمى زودهنگام فرد خود كنترلي

مهارت هاى اجتماعى ضعيف فرد ارتباطات مثبت

فقدان نظارت والدين خانواده نظارت و پشتيبانى والدين

سوء مصرف مواد همتا توانايى درسى

دسترسى به مواد مخدر مدرسه سياست هاى مقابله با سوء مصرف مواد

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد 1390ساعت 14:32  توسط مهناز کرمانیان   |